wtorek, 6 stycznia 2015

Czy opłaca się leczyć mleczne zęby ?


   Bardzo często takie pytanie (albo wręcz stwierdzenie, że się nie opłaca) słyszę w gabinecie. Bo przecież za kilka lat i tak wypadną.
   Dziecko składa się z różnych rzeczy, między innymi z zębów mlecznych. Pytanie czy opłaca się leczyć mleczaki to pytanie czy opłaca się leczyć nasze dziecko?
   Otóż opłaca się i w przeciwieństwie do niezbyt mądrej reklamy o zęby mleczne trzeba dbać równie poważnie jak o stałe a ich utrzymanie do okresu fizjologicznej wymiany uzębienia ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka, i fizycznego i psychicznego.
   W związku z różnicami w budowie (bez wdawania się w szczegóły) próchnica w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w stałych. Znacznie więc szybciej doprowadzi do chorób miazgi (zapalenie, zgorzel). A więc najczęściej do bólu. I to bardzo silnego. Rodzice trafiający do gabinetu z cierpiącym dzieckiem, po nieprzespanej nocy już nie zastanawiają się czy warto leczyć, tyle że za późno. Dziecko już cierpi. I zanim te   mleczaki powypadają to nacierpi się jeszcze nie raz. A teraz leczenie (usunięcie mleczaka to naprawdę ostateczność). Zamiast leczyć mały ubytek mamy zgorzel, często ropień i leczenie kanałowe, antybiotyki. Kilka wizyt, ogromny stres i całkowicie niepotrzebny ból. Bo najczęściej można było tego uniknąć lecząc mały ubytek w początkowej jego fazie.

   Ale ból to nie jedyny, i nawet nie najważniejszy powód konieczności leczenia mleczaków. Inne to: choroby odogniskowe np. reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenia wsierdzia, choroby oczów; zaburzenia rozwojowe szczęki i żuchwy i wiele, wiele innych, ale o tym kolejnym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz