środa, 10 grudnia 2014

Profesjonalna Profilaktyka Próchnicy (w gabinecie stomatologicznym)




Próchnica zębów jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą u ludzi na świecie. Według autorów, wśród dzieci między 5 a 17 rokiem życia próchnica występuje pięć razy częściej niż astma i siedem razy częściej niż uczulenie na pyłki roślin.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Prawda stara jak świat i wszyscy ją znają. Wszyscy ją znają i wielu nawet próbuje stosować. Spośród nich większość niestety robi to źle. I nie wynika to z niedbalstwa czy lenistwa. Najczęściej to codzienny pospiech, brak a także nieświadomość upływającego czasu. Większość pacjentów przychodzących do gabinetu po jakiejś przerwie twierdzi, że byli rok, półtora temu. W karcie okazuje się, ze minęło 5-6 lat.  Nie będę się tutaj rozpisywał o definicjach profilaktyki, rodzajach, WHO itd. (zainteresowanych zapraszam na stronę gabinetu www.lechdent.pl) .  Najważniejsze to wizyty kontrolne. Żeby problem rozwiązać to trzeba o nim wiedzieć. Wizyty kontrolne są w większości gabinetów bezpłatne więc aspekt finansowy tutaj odpada. Zwróćmy uwagę, żeby przegląd był wykonany kamerą wewnątrzustną. Kilkudziesięciokrotne powiększenie naprawdę ułatwia nam pracę i pozwala dostrzec rzeczy nie widoczne w lusterku stomatologicznym. Pozwala również dostrzec te rzeczy pacjentowi i gwarantuje, nie ma dla niego lepszej motywacji niż widok brunatno-brązowych girland kamienia nazębnego, których wcześniej nie widział. Skoro są to trzeba usunąć a potem doczyścić i wygładzić czyli wypiaskować i wypolerować.. A po piaskowaniu jedna z ważniejszych rzeczy w profilaktyce próchnicy czyli fluoryzacja czyli lakierowanie. Fluor to podstawowy pierwiastek dla naszych zębów. Łączy się ze szkliwem, hamuje jego demineralizację, przyspiesza remineralizację i redukuje aktywność bakterii próchnicowych. A jednak większość dorosłych nie decyduję się na lakierowanie. A szkoda. Ja tutaj często podnoszę argumenty  ekonomiczne ale myślę, że one mają największy wpływ na decyzję pacjenta. Koszt lakierowania wszystkich zębów jest równy lub nawet niższy od ceny jednego wypełnienia. Więc jeśli zabieg zapobiegnie powstaniu chociaż jednego ubytku (a zapobiegnie) to już się opłaca (pomijam kwestie zdrowotne, estetyczne czy skutki dalekosiężne).
Kolejny zabieg to lakowanie czyli pokrywanie bruzd na zębach tzw. lakiem szczelinowym. Najczęściej u dzieci ale nie tylko. Zabieg ten po prostu można wykonać na zębach z idealnie zdrowa powierzchnią rzucają. Jeśli takie masz, lakuj, niezależnie od wieku.
Drugą częścią profilaktyki próchnicy jest profilaktyka indywidualna czyli to co w domu (higiena, nawyki żywieniowe) ale o tym już w kolejnych wpisach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz